stema Campulung Moldovenesc

stema Romaniei

Prima pagină Harta municipiului Harta site Album foto Forum Carte de oaspeţi Contact

RO Română

 

 

 

           

EN English

Primăria municipiului câmpulung moldovenesc

Str. 22 Decembrie nr.2, cod 725100, judeţul Suceava, România

Tel.: 0230-314425

e-mail:  primaria@campulungmoldovenesc.ro

Fax: 0230-314725

Internet:       www.campulungmoldovenesc.ro

 

Data ultimei actualizări a paginii: 26-feb.-2009
Data lansării acestui site: 01 iunie 2006
Copyright©2003-2009 - Primăria Municipiului Câmpulung Moldovenesc. Toate drepturile rezervate.

 

 

 

relaţii cu publicul

Centrul de Informare al Cetăţeanului C.I.C.

Program de audienţe
Program cu publicul
Formulare on-line
Acte necesare pentru diverse solicitări
Taxe şi impozite locale
Legislaţie

Primăria

Conducerea instituţiei

Atribuţii conducere
Organigrama
Regulament de organizare şi funcţionare R.O.F.
Structura organizatorică
Unităţi subordonate
Declaraţii de avere
Declaraţii de interese
Proiecte şi strategii
Curierul Primăriei
Anunţuri achiziţii publice
Anunţuri concursuri

Telefonul cetăţeanului

telefon

0230-312528

 

Campulung Moldovenesc

 

 

 

festivalul internaţional de folclor „Întâlniri Bucovinene" 2007

 

„Fiecare loc de pe pământ are o poveste a lui, dar trebuie să tragi bine cu urechea ca să o auzi şi-ţi trebuie un dram de iubire ca s-o înţelegi.”  - Nicolae Iorga

 

  Ediţia a VIII-a 2007 în România

Foto 2007

Intalniri Bucovinene 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Festivalul Internaţional de Folclor „Întâlniri Bucovinene", aflat în acest an la cea de a IX-a ediţie românească şi cea de a XVIII-a ediţie internaţională, se va desfăşura în perioada 26-29 iulie 2007, la Câmpulung Moldovenesc, judeţul Suceava, România. 

     
Organizatori:
     

 

 

 

 

 Guvernul României
Ministerul Culturii şi Cultelor

 

 

Primăria Municipiului Câmpulung Moldovenesc
consiliul local al
Municipiului Câmpulung Moldovenesc
casa de cultură a sindicatelor Câmpulung Moldovenesc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crai Nou

 

Etno TV

Antena 1 TV

Evenimentul regional

 

TVR Iasi

Radio Impact 21

Obiectiv de Suceava

 

Monitorul de Suceava

 

 

 

       Vor participa formaţii de muzică şi ansambluri de dansuri populare din Ucraina, Polonia, Ungaria şi România.
       Deschiderea festivalului va avea loc în ziua de joi, 26 iulie 2007 la Câmpulung Moldovenesc.

 

programul manifestărilor:

Joi 26 iulie 2007

ora 13,00 -

Parada portului popular

ora 15,00 -

Deschiderea oficială a festivalului

ora 15,30 -

Spectacol folcloric cu formaţii româneşti şi străine:

  1. BUCIUMAŞI
2. RARĂUL – CÂMPULUNG MOLDOVENESC
3. ANSAMBLUL „DUNAWIEC” - POLONIA
4. KOLOMEICA – SIRET
5. ANSAMBLUL „SEBESTYÉN ÁDÁM” - UNGARIA
6. JUNGENGLUST – SUCEAVA
7. ANSAMBLUL „SMERECENA” - UCRAINA
8. STRĂJENCUŢA – STRAJA
9. ANSAMBLUL „PLAIUL HERŢEI” - UCRAINA
10.ANSAMBLUL „DOINA” – DORNA CANDRENILOR
11.ANSAMBLUL „ŹRÓDELKO” – POLONIA
12.ANSAMBLUL „EHO PRUTU” - UCRAINA
13.GRUP VOCAL „BOGDANA” – BOGDĂNEŞTI
14.ANSAMBLUL „SZALMASZAL PANCEVO” - UNGARIA
15.ANSAMBLUL „ARCAŞII BUCOVINEI” – COLACU
16.DOMBRA FERMECATĂ – SUCEAVA
17.ANSAMBLUL „MALA POIANA” – MICA POIANĂ
18.ANSAMBLUL „POLONINA” - UCRAINA
19.ANSAMBLUL „SOLONCEANCA” – SOLONEŢUL NOU
20.ANSAMBLUL „CEREMŞÂNA” - UCRAINA
21.ANSAMBLUL „CETINA” – VAMA
22.„SOACRELE” – SUCEAVA
23.ANSAMBLUL „CUMONCHI” - UCRAINA
24.ANSAMBLUL „PIATRA ŞOIMULUI” – CĂMPULUNG MOLDOVENESC
25.ANSAMBLUL „WATRA” - POLONIA
26.ANSAMBLUL „ARCANUL” – FUNDU MOLDOVEI
27.ANSAMBLUL „ROMANAŢI” – CARACAL
28.CORUL EDELWEISS

ora 21,00 -

Concert extraordinar Aurel Tămaş

 

Vineri 27 iulie 2007

ora 11,00 -

Finala Concursului "Comori de suflet românesc"

1. ANSAMBLUL „TRANDAFIRUL” – CALAFINDEŞTI
2. GRUP BĂRBĂTESC „FLORI DE MĂR” – RÎŞCA
3. ANSAMBLU DE OBICEIURI „VĂTĂJELUL” – IASLOVĂŢ
4. FORMAŢIE DANSURI „TRILIŞEŞTI” – IASLOVĂŢ
5. GRUP „ALTIŢA” – BILCA
6. ANSAMBLUL „BUCOVINA” – LICEUL AGRIGRICOL RĂDĂUŢI
7. GRUP VOCAL – INSTRUMENTAL „STRUN NEG” – NEGOSTINA
8. FORMAŢIE DANSURI „CETINA” – ŞARU DORNEI
9. ANSAMBLUL OBICEIURI „SIRETUL”- SIRET
10.FANFARA – SIRET
11. FORMAŢIE DANSURI „HORA SIRETULUI” – SIRET
12.FANFARA – SIRET
13.FORMAŢIE DANSURI „HORA SIRETULUI” – SIRET
14.ANSAMBLUL „CIOBĂNAŞUL” – DOLHASCA
15.ORCHESTRĂ „MUGERELUL” – ŞCHEIA
16.GRUP VOCAL „HORA” – ŞCHEIA
17.ANSAMBLUL OBICEIURI „MIHOVEANCA” – MIHOVENI
18.FANFARA – FÂNTÂNELE
19.ANSAMBLUL „BUJORUL DE MUNTE” – PANACI
20.GRUP VOCAL „FLOAREA SPERANŢEI” – ILIŞEŞTI
21.ANSAMBLUL OBICEIURI „MILĂDIŢE” – PANACI
22.ANSAMBLUL „SĂLĂCEANCA” – SALCEA
23.FANFARA – BUNEŞTI
24.GRUP VOCAL – INSTRUMENTAL „BUJOR DE MUNTE” – CÂRLIBABA
25.ANSAMBLUL OBICEIURI „CUMETRIŢA” – TODIREŞTI
26.ANSAMBLUL „PĂDUREŢUL” – CACICA
27.GRUP VOCAL – INSTRUMENTAL „MUGURELUL” – CÂMPULUNG MOLDOVENESC
28.ANSAMBLUL OBICEIURI „MIORIŢA” – VADU MOLDOVEI
29.GRUP VOCAL „PIATRA ŞOIMULUI”- CÂMPULUNG MOLDOVENESC
30.ANSAMBLUL „DOINA MUNCELULUI” - SADOVA

ora 21,00 -

Concert extraordinar Nicolae FURDUI-IANCU

ora 22,00 -

Balul gospodarilor - ţinuta obligatorie în costum popular. Cântă Călin Brăteanu şi formaţia Rekord

 

Sâmbătă 28 iulie 2007

ora 17,00 -

Spectacol folcloric. Participă formaţii folclorice din Ucraina, Polonia şi Ungaria:

1. ANSAMBLUL „DUNAWIEC” – POLONIA
2. ANSAMBLUL „SEBESTYÉN ÁDÁM” - UNGARIA
3. ANSAMBLUL „SMERECENA” - UCRAINA
4. ANSAMBLUL „PLAIUL HERŢEI” - UCRAINA
5. ANSAMBLUL „ŹRÓDELKO” – POLONIA
6. ANSAMBLUL „EHO PRUTU” - UCRAINA
7. ANSAMBLUL „SZALMASZAL PANCEVO” - UNGARIA
8. ANSAMBLUL „POLONINA” - UCRAINA
9.ANSAMBLUL „CEREMŞÂNA” - UCRAINA
10.ANSAMBLUL „CUMONCHI” - UCRAINA
11.ANSAMBLUL „WATRA” - POLONIA

ora 20,00 -

Ansamblul ROMANAŢI - Caracal

ora 21,00 -

Ansamblul AVEN AMENTZA ROMALE - Târgu Mureş

ora 21,00 -

Ansamblul ELLAS - Comunitatea Elenă Bucureşti

 

Duminică 29 iulie 2007

ora 12,00 -

Fanfara 10 PRĂJINI PRIVIGHETOAREA

ora 14,00 -

Ansamblul ELLAS - Comunitatea Elenă Bucureşti

ora 16,00 -

Spectacole folclorice:

1. ANSAMBLUL „DUNAWIEC” – POLONIA
2. ANSAMBLUL „BALADA BUCOVINEI” – SUCEAVA
3. ANSAMBLUL „SEBESTYÉN ÁDÁM” – UNGARIA
4. ANSAMBLUL „EHO PRUTU” – UCRAINA
5. ANSAMBLUL „PIATRA STRĂJII” – POJORÂTA
6. ANSAMBLUL „PLAIUL HERŢEI” – UCRAINA
7. ANSAMBLUL „FLORI DE SÂNZIENE” – STROIEŞTI – ZAHAREŞTI
8. ANSAMBLUL „POLONINA” – UCRAINA
9. ANSAMBLUL „ŹRÓDELKO” – POLONIA
10.ANSAMBLUL „COLINDUL CERBULUI” – CORLATA
11.ANSAMBLUL „SZALMASZAL PANCEVO” – UNGARIA
12.ANSAMBLUL „CEREMŞÂNA” – UCRAINA
13.ANSAMBLUL „DOINA MUNCELULUI” – SADOVA
14.ANSAMBLUL „WATRA” – POLONIA
15.ANSAMBLUL „SMERECHYA” – UCRAINA
16.ANSAMBLUL „CUMONCHI” - UCRAINA

ora 19,00 -

Concert Călin Brăteanu şi invitaţii

ora 21,00 -

Ansamblul ROMANAŢI - Caracal

ora 22,00 -

Închiderea festivalului şi foc de artificii.

 

Prezintă: DOINA MIREA - ETNO TV

 

Sunteţi bineveniţi la cel mai mare festival de folclor din Europa!

Parteneri media:

 

Consiliul Judeţean Suceava
Direcţia pentru Cultură, Culte şi patrimoniul Cultural Naţional Suceava
Centrul Judeţean de Conservare şi Valorificarea Tradiţiei şi Creaţiei Populare Suceava